מרכיבים עיקריים בגישת ה-AEDP

גישת AEDP מכוונת להחלמה וריפוי (ולא מבוססת פתולוגיה)

בני האדם באשר הם, חולקים את הצורך להיות בקשר ובמגע רגשי, תוך כמיהה עמוקה להיות מובנים, נראים ומוערכים על ידי אחרים. בעת חוויה של תחושה בטוחה, אנו יכולים להוריד במידה את חומות ההגנה. תנועה זו מאפשרת ביטוי ליכולת המולדת שלנו לצמוח, להתרחב ולסייע בהחלמה.
שינוי משמעותי חובק בתוכו את הפעלת תהליכי השינוי הרגשיים, הבאים לידי ביטוי באופן טבעי, בקשר בטוח המפיג את הבדידות. מטרות הפסיכותרפיה הדינמית-חווייתית מואצת, הינן לשחרר את נטיות הריפוי הפנימיות הללו, וכן, לזהות ולעקוב אחר סימנים חיוביים לשינויים הסתגלותיים טבעיים. העבודה הטיפולית בגישת AEDP תנסה לרתום את פוטנציאל ההחלמה המירבי של המטופל, במסגרת היחסים הטיפוליים.

גישת AEDP מבנה את התהליך הטיפולי סביב 'הופעת התמרה' ורגשות ליבה חיוביים

החוויה הגופנית וההווייתית של רגשות ליבה הנחווים ביחסים הטיפוליים, מהווים סוכן שינוי מרכזי בגישת AEDP . מדובר על חוויות תחושתיות, גופניות ורגשיות הנחוות ב"כאן ועכשיו" של היחסים הטיפוליים. רגשות הליבה מחווטים בחוויות הסתגלותיות. כאשר רגשות אלה מופעלים, נחווים תוך ליווי ומעקב מרגע אחד למשנהו, ומעובדים, הם מייצרים נגישות למשאבים פנימיים. תהליך זה מפעיל משאבי ריפוי וחוסן פנימי, וככללותו, מזמן חוויה עוצמתית של שינוי של העצמי. חוויה זו המתרחשת במסגרתם של יחסים מרפאים, היא הבסיס לתהליכי שינוי רגשי.

מטפל AEDP מייצר את התנאים החיוניים להופעת התמרה (Transformance)

מטפל AEDP מבנה, מעצב ומשפיע על יחסי המטפל-מטופל, המאופיינים בהתקשרות בטוחה. יחסים אלה, בעלי מעורבות רגשית עמוקה, הינם דיאדיים, אמפתיים באופן גלוי וברור, מספקים הערכה ואשרור, מסייעים בוויסות רגשי, ומהנים הן למטופל והן למטפל.
מהי הופעת ההתמרה (Transformance)?
הופעת התמרה היא מושג מתוך גישת ה AEDP, המבטאת את הכוח המוטיבציוני הפנימי המצוי אצל כל אדם, אשר במתן מרחב לביטויו, חותר להחלמה מיטבית, בריאות, חיוניות, אוטנטיות, ותחושת חיבור כנה ואמיתית.

גישת AEDP, מתמודדת עם חווית ה"לבדיות" הקשה מנשוא

ויסות רגשי דיאדי הינו המפתח להתרת תחושת "לבד" הקשה מנשוא. היחסים הטיפוליים מספקים את הבסיס הבטוח, בו ניתן לחלוק יחד תחושות כמו פחד, אשמה ומצוקה. בחוויה משותפת של יצירת בסיס בטוח בחדר הטיפול, הוויסות הרגשי הינו חלק מתהליך העבודה, אל עבר מפגש עם חוויות רגשיות עמוקות וכואבות, בתחושה סקרנות וחקר, במקום תחושת סיכון ושיפוטיות.
טיפול בגישת AEDP מעניק הזדמנויות לחוויות תיקון רגשיות. הגישה, כגישה חווייתית, מנגישה עבור המטופל את חווייתו הרגשית באמצעות תשומת לב ומעקב של המטפל והמטופל, אחר ביטויים רגשיים המתורגמים לביטויים גופניים.

החוויה של שינוי לטובה – מספקת תחושה טובה

נמצא כי היסודות הנחוצים ביותר לבריאות ולהתקשרות בטוחה הינם אינטראקציות דיאדיות המאופיינות בחיוביות, התכווננות ותהודה. אינטראקציות אלה חיוניות גם להתפתחות מיטבית של המוח ולחוויות של החלמה. העבודה הטיפולית המונחית על ידי גישת AEDP, מכוונת למעקב בכל עת אחר סימנים להתקשרות בטוחה, ולעידודן של אינטראקציות מעוררות תחושת בטחון וחיוניות. עצם קיומן של חוויות חיוביות הנקשרות למגע רגשי אשר צפוי היה לשאת כאב, אך נושא חוויות חיובית (של הכרת תודה, החלמה, תחושת ביחד בהתמודדות, תחושת מסוגלות וכו'), משמש כמעגל ספירלי חיובי, ומייצר רבדים חדשים ומעוררי חיוניות נוספת ותקווה.

עיבוד-על (Metaprocessing) כמוטיב מרכזי בגישת AEDP

עיבוד העל מתייחס לשלב בו המטפל מסייע למטופל להתבונן ולעבד את תהליך העבודה הטיפולית. מיקוד חווייתי בתהליך העיבוד, הינו מעורר שינוי בפני עצמו. חקר חוויות השינוי ומתן אשרור והעצמה להן, משחרר רצף של התמרות המלוות בתחושות רגשיות וגופניות חיוביות.

מודל העבודה בגישת AEDP הינו מודל המתפתח מתוך דיאלוג מקצועי מתמשך

בנוף ההתפתחותי של תיאוריות וגישות טיפוליות בעת החדשה, גישת AEDP נתמכת בהנחות יסוד להן שותפים תחומי מחקר וטיפול נוספים. להלן תחומי וזרמים טיפוליים, אשר מולם מתנהל דיאלוג מפרה ומפתח, עבור גישת AEDP: תיאוריות על רגשות, מחקרים על מדעי המוח, תיאוריית ההתקשרות, מחקרים התפתחותיים על יחסים דיאדיים, מחקרים על טיפול בטראומה, טיפולים ממוקדי-גוף, תרפיות חווייתיות נוספות, תרפיות ממוקדות רגש והתקשרות, תרפיות אינטגרטיביות ואקסיסטנציאליות, תרפיה דינמית קצרת מועד, מחקרים על שינוי והתמרה.

* עמוד זה, בניסוחו ובכתיבתו, נתרם וניתן לקהילה הישראלית על ידי קהילת מטפלי AEDP-Westבשיקגו, ארצות הברית. בתודה ובהערכה לדר' מייקל גלאבין.

דר' דיאנה פושה – מייסדת הגישה

לעמוד המטפלים

אלפון מטפלים

לעמוד הראשי